Hammock kisokos. Beszerzés, kiegészítők, használat…

Szerző: | nov 21, 2024 | Praktikus

Olvasási idő: 10 perc

Nemrégiben beszereztem egy aerial hammockot, a kérdések pedig csak jöttek és jöttek… Úgyhogy célszerűnek láttam egy összefoglaló írásba belesűríteni, minden hasznos és praktikus információt az eszközzel kapcsolatban. Természetesen elsősorban terápiás és szenzoros integrációs szemszögből.

Az én hammockom profi légtorna eszköz, amilyet légtorna bajnokságokon is használnak.  Méretében és teherbírásában is nagy. 5 x 2,8 méter. Biztonsági tanúsítvánnyal rendelkezik, mely szerint 200 kg a tesztelt, hitelesített terhelhetősége.

Az első teszt a Zümmögőben
(Kép forrása: magánarchívum)

 

Azért választottam ilyet, mert nálam gyakori és széleskörű használatnak van kitéve, ezért fontos a minőség, a tartósság és a biztonság. Van némi légtornás múltam, így könnyen tájékozódtam a lehetőségek között. Azt pedig nem kell mondanom, hogy ha egy szakember vállalkozást vezet, akkor a kliensek testi épségének megóvásán nem spórolhat. Otthoni használatra nem szükséges feltétlenül minden esetben a profi hammock beszerezése, de erről majd lentebb írok. 

Ha már felfüggesztett eszközről van szó, akkor haladjunk fentről lefelé… 

A hammock felfüggesztési pontjának szempontjai 

Az a javaslatom, hogy akár otthonra, akár terápiás térbe kívánunk hammockot telepíteni, akkor ne az eszköz megvásárlásával kezdjük. Először mérjük fel – akár statikus segítségével -, hogy milyen formában lehet a mennyezeten biztonságosan kialakítani a felfüggesztési pontot.  

Fontos figyelembe venni, hogy ez az eszköz többirányú, dinamikus terhelést mér a felfüggesztési pontra, így annak maximálisan stabilnak kell lennie. Az az épület, amelynek utcaszinti üzlethelyiségében a Zümmögő működik, közel százéves. Így nekem elég hamar el kellett engednem annak gondolatát, hogy csak úgy simán befúratok a plafonba egy négy csavarral rögzíthető mennyezeti kampót. A nádfödém és a döngölt salak erre alkalmatlan. Ahogy a gipszkarton és az álmennyezet is. Nálam galériás szakember építette ki gerendából, egy átmenő csavarral. De ugyanezt el lehet készíttetni fém zártszelvényekből is. Ilyenkor sajnos elvész valamennyi a beltér magasságából, amit az eszköz használatba vételekor figyelembe kell venni. Nálam körülbelül 240 centiméterről vannak indítva a kapcsolódó kiegészítők, és körülbelül 220 centiről indul maga a hammock. Ez elég alacsony, de a korosztálynak, akikkel dolgozom, teljesen megfelel.  

Nálam így van megoldva a felfüggesztés
(Kép forrása: Magánarchívum)

A hammocknak emellett nem csak belmagasság, hanem tér is szükséges. Legjobb, ha legalább 2 méter tiszta terep van minden irányban. Szóval ez nem az az eszköz, amit ajtó-szemöldökfába, vagy szűk előszobába szerelhetünk fel… 

Szükséges kiegészítők

Ezekről lesz szó…
(Kép forrása: Magánarchívum)

Karabinerek 

Direkt írtam többes számban, mert legalább kettőre szükség van. Karabinerből is millió fajta és forma létezik, attól függően, mihez akarjuk használni. Árban jelentős különbségek vannak, így érdemes kicsit kutakodni, mert az az igazság, hogy ezen lehet a legnagyobbat spórolni. Spórolás alatt pedig nem a minőségről és biztonságról való lemondást értem.  

Forma tekintetében az ovális karabinert javaslom a hammockhoz. Kezelés szempontjából is praktikus, és forgó mozgás közben sem zötyög. Hasznos, ha van rajta csavaros zár is. Ez növeli a biztonságos használatot.

Ovális, csavarzáras, acél karabiner
(Kép forrása: aerialstyles.com)

Anyagát tekintve az edzett acélt javaslom, mivel ennek nagyobb a teherbírása. Súlyra nehezebb, mint a túrázók által kedvelt alumínium karabiner, de itt nem lesz lényeg, hogy milyen megterhelő kilométereken keresztül magunkkal cipelni. 

Az én karabinereim egy olyan üzlettől lettek rendelve, ahol ipari alpinista munkához is forgalmaznak munkaruházatot és kellékeket. A karabinereket zuhanásvédelmi előírásoknak megfelelő szabvány alapján gyártották, és rendelkeznek letölthető tanúsítvánnyal. 

Forgószem/Kipörgető

Nem egy olcsó kiegészítő, de mindenképp hasznos és szükséges. Ennek a csinos kis eszköznek a 3 tonna teherbíráson kívül az a funkciója, hogy egyenletessé és biztonságossá tegye a hammock (meg egyébként más, egy ponton felfüggesztett hinták) forgómozgását, és térbeli elhelyezkedését. Ráadásul hintázás közben az anyag így nem tekeredik össze, növelve annak élettartamát is.  

Forgószem
(Kép forrása: aerialstyles.com)

Miért fontos az egyenletesség?  

Ehhez kicsit emlékezzünk vissza a gyermekkori játszótéri élményekre! Biztosan mindannyian használtuk úgy a hintát, hogy a két láncot addig tekertük egymással ellentétes irányba, amíg már egész magasra kerültünk a földtől. Majd ezen a ponton kiengedtük, és a hinta egy rántással, gyors tempóban visszatekeredett a föld felé, ahol aztán újra rántott rajtunk egyet ellenkező irányban. Attól függően mennyire voltunk magabiztos hintázók, vagy benne maradtunk, vagy kiestünk belőle. Én például ügyesen megtartottam magam, de hamar rosszul lettem.  

Azok a gyermekek, akik szenzoros integrációs nehézséggel küzdenek, vagy nem elég stabil és erős a poszturális kontrolljuk, esetleg hajlamosak kinetózisra (hányinger, szédülés), többnyire nem érzik jól magukat egy olyan eszközön, ami kiszámíthatatlanul, vagy nagy erő kifejtése árán működik. A kipörgető használatával a gyermek által indított tempóban forog a hammock, és végig megmarad ugyanabban a magasságban. Irányt is akkor változtat, ha a használója elindítja a másik irányba.

Egyébként a rosszullétre hajlamos, szenzorosan érzékeny kisgyermekek is legtöbbször a tárgyak egyenetlen mozgására reagálnak kedvezőtlenül. Kocsiban ülve például bizonyítottan sokkal jobban viselik egy autópályán haladva az egyenletes tempót, mint a városban, a dugóban araszolást, fékezgetést.

Körheveder 

Alapvetően lehet nélkülözni, de nem egy komoly anyagi befektetés, mégis könnyebb vele a hammockot a karabinerhez rögzíteni. Emellett kíméletesebben érintkezik a hammock anyagával, megőrizve annak tartósságát. 

Körheveder
(Kép forrása: aerialstyles.com)

Felfűző/Leeresztő nyolcas

Abszolút kényelmi eszköz, ami nélkülözhető. A körhevedert lehet vele helyettesíteni. A felfűzés rutinját kell egy kicsit gyakorolni,  én mégis tervezem a beszerzését. Használatával ugyanis egy kicsit könnyebb szétnyitni a hammockot, illetve kíméli annak anyagát. Pénzügyi szempontból nagyobb kiadás, mint egy körheveder. Légtorna versenyen kötelező biztonsági tartozék, de ez a poszt most nem versenyre készít senkit.

Felfűző
(Kép forrása: aerialstyles.com)
Felfűző használat közben
(Kép forrása: aerialstyles.com)

És akkor a hammockról… 

Fentebb írtam, hogy az én hammockom profi eszköz, ami nem feltétlenül szükséges otthoni használatra. Abban az esetben, ha csak egy kisgyermek hintázik benne, és csak átmeneti ideig van használva, bőven elég lehet egy olyan hammock, amit gyermekek számára, “lakossági” felhasználásra gyártottak. Ezek teherbírása és mérete kisebb, áruk is kedvezőbb. Egyedül a minőség tekintetében nem tudok hasznos infóval szolgálni, mert számomra nem releváns a használatuk és kevéssé tájékozódtam róluk. Aki ilyen mellett dönt, érdemes a forgalmazónál, vagy a gyártónál érdeklődni.  

Kitérő megjegyzésként szeretném jelezni, hogy amit “benti Ayres-terápiás függő hinta” néven forgalmaznak manapság, az egy egyszerű, gyermekeknek gyártott hammock. Egyetlen hintát sem gyártanak terápiás célból, maximum hozzáértő szakember tudja ennek megfelelően használni. Az Ayres-hinta pedig nem ez, hanem egy teljesen más eszköz, de arról EBBEN a bejegyzésben írtam. Ha sok időm lenne akkor feltennék egy pár kérdést a forgalmazónak, de inkább a hozzám járó családok ellátásába ölöm az időm… 

Profi hammockot a következő esetekben javaslok otthonra:

  • Ha a gyermek diagnózisa és/vagy fizikai állapota miatt hasznos, ha felfüggesztett, tehermentesített, reflexgátló helyzetben van a teste.
  • Ha egy gyermek számára – kihívást jelentő viselkedés esetén – segíti a megnyugvást a szoros kontaktus, a forgómozgás, és a tehermentesített helyzet.
  • Ha a családban több gyermek használja egyszerre, vagy egymás után.
  • Ha a gyermekkel együtt, vagy nélküle, a szülők is szívesen használják.
  • Ha van a családban valaki, aki hobbi szinten űzi a légtornát, vagy az antigravity jógát.

A hammock magasságát hivatalosan a felhasználó testmagasságához kell bemérni, mégpedig úgy, hogy a hammock alja körülbelül csípőmagasságban legyen. Kisgyermekek számára érdemes a földhöz közelebb engedni, hogy megtanuljanak biztonságosan be és kiszállni, illetve lábukat/kezüket kilógatva elérjék a talajt. Így egyedül is képesek magukat lökni, vagy fékezni. 

Hammockból létezik többféle rugalmasságú változat. Terápiás vagy otthoni használatra a közepesen rugalmas anyagból készült hammock alkalmasabb. Ez kevésbé nyúlik meg használat közben. A rugalmas anyagú eszközöket inkább légtorna, vagy cirkuszi mutatványok során részesítik előnyben. Értem, hogy néha egy-egy otthoni helyzet is kész cirkusz, de az más…

Közepesen rugalmas anyagú szivárvány hammockom
(Kép forrása: Magánarchívum)

Végül még a piszkos anyagiak. 2024 év végét írva, az enyémhez hasonló szett beszerzése 45.000 – 60.000 HUF között mozog. 

Remélem tudtam pár támpontot adni a megfelelő döntések meghozatalához. Lényeg, hogy mind a hammock, mind a tartozékok kapcsán ne legyen senki bátortalan kérdezni a forgalmazóktól és gyártóktól!

Hintázni jó! Hammockra fel! 

Szép ugye?
(Video forrása: Magánarchívum)

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Volt nekem egy bölcs nagymamám, aki az élete első negyven évében a történelem viharaival küzdött, a második negyven évében pedig visszatérő daganatos betegségekkel. Sokat tudott a küzdelemről, és a jellemformálódásról. Sokszor mondta nekem, amikor elcsüggedtem: „Kicsikém. Csak tanulj és dolgozz mindig szorgalmasan. Mert amit már megtanultál, azt senki el nem veheti tőled, a munkádnak pedig meglásd, meglesz a gyümölcse.”

Igyekeztem, és a mai napig igyekszem megtartani, amit mondott. Tanulok, dolgozom. Elcsüggedek, megerősödöm.

Arra a kérdésre, hogy miért lettem gyógypedagógus, nem mondhatom, hogy mindig is tudtam, hogy erre születtem. Inkább egy szilárd meggyőződésből fakadt, ami a mai napig a pályához kapcsol.

Mert ez egy olyan szakma, ami másokat érint, engem pedig megérint. És ami megérint arról beszélni és írni kell! Nyíltan, szeretettel, tabuk nélkül…

Mert ha hiszed, ha nem, az életet és a világot igazán érdekes gyógypedagógus fejjel szemlélni!
Engedd hát, hogy megosszam Veled is ebben a blogban!